Results Third Qualifying Round UEFA Europa League 2014/2015


Results Third Qualifying Round UEFA Europa League 2014/2015

First Leg
Shakhter Karagandy (Kazakhstan) – Hajduk Split (Croatia) 4-2
Astana (Kazakhstan) – AIK (Sweden) 1-1
Neftçi (Azerbaijan) – Chikhura (Georgia) 0-0
Astra Ploiesti (Romania) – Slovan Liberec (Czech Republic) 3-0
Dinamo Moskva (Russia) – Ironi Kiryat Shmona (Israel) 1-1
Elfsborg (Sweden) – FH (Iceland) 4-1
Omonia Nicosia (Cyprus) – Metalurg (Macedonia FYR) 3-0
Ruch Chorzów (Poland) – Esbjerg (Denmark) 0-0
Karabükspor (Turkey) – Rosenborg (Norway) 0-0
PSV Eindhoven (Netherlands) – St. Pölten (Austria) 1-0
Dinamo Minsk (Belarus) – CFR Cluj (Romania) 1-0
Mladá Boleslav (Czech Republic) – Olympique Lyonnais (France) 1-4
Trenčín (Slovakia) – Hull City (England) 0-0
Brommapojkarna (Sweden) – Torino (Italy) 0-3
IFK Göteborg (Sweden) – Rio Ave (Portugal) 0-1
Young Boys Bern (Switzerland) – Ermis (Cyprus) 1-0
Zorya (Ukraine) – Molde (Norway) 1-1
Split (Croatia) – Chornomorets (Ukraine) 2-0
Zulte-Waregem (Belgium) – Shakhtyor (Blearus) 2-5
Petrolul Ploieşti (Romania) – Viktoria Plzeň (Czech Republic) 1-1
Víkingur (Faroe Islands) – Rijeka (Croatia) 1-5
Diósgyőr (Hungary) – Krasnodar (Russia) 1-5
Stjarnan (Iceland) – Lech Poznań (Poland) 1-0
Sarajevo (Bosnia-Herzegovina) – Atromitos (Greece) 1-2
Club Brugge (Belgium) – Brøndby (Denmark) 3-0
Mainz 05 (Germany) – Asteras Tripolis (Greece) 1-0
Real Sociedad (Spain) – Aberdeen (Scotland) 2-0
St. Johnstone (Scotland) – Spartak Trnava (Slovakia) 1-2
Grödig (Austria) – Zimbru (Moldova) 1-2

Second Leg
Hajduk Split (Croatia) – Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 3-0
AIK (Sweden) – Astana (Kazakhstan) 0-3
Chikhura (Georgia) – Neftçi (Azerbaijan) 2-3
Slovan Liberec (Czech Republic) – Astra Ploiesti (Romania) 2-3
Ironi Kiryat Shmona (Israel) – Dinamo Moskva (Russia) 1-2
FH (Iceland) – Elfsborg (Sweden) 2-1
Metalurg (Macedonia FYR) – Omonia Nicosia (Cyprus) 0-1
Esbjerg (Denmark) – Ruch Chorzów (Poland) 2-2
Rosenborg (Norway) – Karabükspor (Turkey) 1-1
St. Pölten (Austria) – PSV Eindhoven (Netherlands) 2-3
CFR Cluj (Romania) – Dinamo Minsk (Belarus) 0-2
Olympique Lyonnais (France) – Mladá Boleslav (Czech Republic) 2-1
Hull City (England) – Trenčín (Slovakia) 2-1
Torino (Italy) – Brommapojkarna (Sweden) 4-0
Rio Ave (Portugal) – IFK Göteborg (Sweden) 0-0
Ermis (Cyprus) – Young Boys Bern (Switzerland) 0-2
Molde (Norway) – Zorya (Ukraine) 1-2
Chornomorets (Ukraine) – Split (Croatia) 0-0
Shakhtyor (Blearus) – Zulte-Waregem (Belgium) 2-2
Viktoria Plzeň (Czech Republic) – Petrolul Ploieşti (Romania) 1-4
Rijeka (Croatia) – Víkingur (Faroe Islands) 4-0
Krasnodar (Russia) – Diósgyőr (Hungary) 3-0
Lech Poznań (Poland) – Stjarnan (Iceland) 0-0
Atromitos (Greece) – Sarajevo (Bosnia-Herzegovina) 1-3 E
Brøndby (Denmark) – Club Brugge (Belgium) 0-2
Asteras Tripolis (Greece) – Mainz 05 (Germany) 3-1
Aberdeen (Scotland) – Real Sociedad (Spain) 2-3
Spartak Trnava (Slovakia) – St. Johnstone (Scotland) 1-1
Zimbru (Moldova) – Grödig (Austria) 0-1

Next Round
– Hajduk Split (Croatia)
– Astana (Kazakhstan)
– Neftçi (Azerbaijan)
– Astra Ploiesti (Romania)
– Dinamo Moskva (Russia)
– Elfsborg (Sweden)
– Omonia Nicosia (Cyprus)
– Ruch Chorzów (Poland)
– Karabükspor (Turkey)
– PSV Eindhoven (Netherlands)
– Dinamo Minsk (Belarus)
– Olympique Lyonnais (France)
– Hull City (England)
– Torino (Italy)
– Rio Ave (Portugal)
– Young Boys Bern (Switzerland)
– Zorya (Ukraine)
– Split (Croatia)
– Shakhtyor (Blearus)
– Petrolul Ploieşti (Romania)
– Rijeka (Croatia)
– Krasnodar (Russia)
– Stjarnan (Iceland)
– Sarajevo (Bosnia-Herzegovina)
– Club Brugge (Belgium)
– Asteras Tripolis (Greece)
– Real Sociedad (Spain)
– Spartak Trnava (Slovakia)
– Zimbru (Moldova)

Enter your email address :

Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

You might also likeclose
%d bloggers like this: