Results Second Qualifying Round UEFA Europa League 2014/2015


Results Second Qualifying Round UEFA Europa League 2014/2015

First Leg
Astana (Kazakhstan) – Hapoel Tel Aviv (Israel) 3-0
Kairat (Kazakhstan) – Esbjerg (Denmark) 1-1
Košice (Slovakia) – Slovan Liberec (Czech Republic) 0-1
Laçi (Albania) – Zorya (Ukraine) 0-3
Neftçi (Azerbaijan) – Koper (Slovenia) 1-2
Dinamo Minsk (Belarus) – MYPA (Finland) 3-0
Budućnost (Montenegro) – Omonia Nicosia (Cyprus) 0-2
Trenčín (Slovakia) – Vojvodina (Serbia) 4-0
Atlantas (Lithuania) – Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 0-0
Elfsborg (Sweden) – İnter Bakı (Azerbaijan) 0-1
Ruch Chorzów (Poland) – Vaduz (Liechtenstein) 3-2
Nõmme Kalju (Estonia) – Lech Poznań (Poland) 1-0
Zestafoni (Georgia) – Spartak Trnava (Slovakia) 0-0
RoPS (Finland) – Asteras Tripolis (Greece) 1-1
Petrolul Ploieşti (Romania) – Flamurtari Vlorë (Albania) 2-0
Botev Plovdiv (Bulgaria) – St. Pölten (Austria) 2-1
Rosenborg (Norway) – Sligo Rovers (Republic of Ireland) 1-2
Mladá Boleslav (Czech Republic) – Široki Brijeg (Bosnia-Herzegovina) 2-1
Brommapojkarna (Sweden) – Crusaders (Northern Ireland) 4-0
Neman Grodno (Belarus) – FH (Iceland) 1-1
CSKA Sofia (Bulgaria) – Zimbru (Moldova) 1-1
CFR Cluj (Romania) – Jagodina (Serbia) 0-0
Luzern (Switzerland) – St. Johnstone (Scotland) 1-1
Lovech (Bulgaria) – Diósgyőr (Hungary) 0-2
Győri ETO (Hungary) – IFK Göteborg (Sweden) 0-3
Víkingur (Faroe Islands) – Tromsø (Norway) 0-0
Zulte-Waregem (Belgium) – Zawisza Bydgoszcz (Poland) 2-1
Metalurg (Macedonia FYR) – Željezničar (Bosnia-Herzegovina) 0-0
Split (Croatia) – Hapoel Be’er Sheva (Israel) 2-1
Sillamäe Kalev (Estonia) – Krasnodar (Russia) 0-4
Bursaspor (Turkey) – Chikhura (Georgia) 0-0
Molde (Norway) – Gorica (Slovenia) 4-1
Rijeka (Croatia) – Ferencváros (Hungary) 1-0
Derry City (Northern Ireland) – Shakhtyor (Belarus) 0-1
Linfield (Northern Ireland) – AIK (Sweden) 1-0
Aberdeen (Scotland) – Groningen (Netherlands) 0-0
Dundalk (Republic of Ireland) – Hajduk Split (Croatia) 0-2
Motherwell (Scotland) – Stjarnan (Iceland) 2-2
Sarajevo (Bosnia-Herzegovina) – Haugesund (Norway) 0-1
Čukarički (Serbia) – Grödig (Austria) 0-4

Second Leg
Hapoel Tel Aviv (Israel) – Astana (Kazakhstan) 1-0
Esbjerg (Denmark) – Kairat (Kazakhstan) 1-0
Slovan Liberec (Czech Republic) – Košice (Slovakia) 3-0
Zorya (Ukraine) – Laçi (Albania) 2-1
Koper (Slovenia) – Neftçi (Azerbaijan) 0-2
MYPA (Finland) – Dinamo Minsk (Belarus) 0-0
Omonia Nicosia (Cyprus) – Budućnost (Montenegro) 0-0
Vojvodina (Serbia) – Trenčín (Slovakia) 3-0
Shakhter Karagandy (Kazakhstan) – Atlantas (Lithuania) 3-0
İnter Bakı (Azerbaijan) – Elfsborg (Sweden) 0-1 P
Vaduz (Liechtenstein) – Ruch Chorzów (Poland) 0-0
Lech Poznań (Poland) – Nõmme Kalju (Estonia) 3-0
Spartak Trnava (Slovakia) – Zestafoni (Georgia) 3-0
Asteras Tripolis (Greece) – RoPS (Finland) 4-2
Flamurtari Vlorë (Albania) – Petrolul Ploieşti (Romania) 1-3
St. Pölten (Austria) – Botev Plovdiv (Bulgaria) 2-0
Sligo Rovers (Republic of Ireland) – Rosenborg (Norway) 1-3
Široki Brijeg (Bosnia-Herzegovina) – Mladá Boleslav (Czech Republic) 0-4
Crusaders (Northern Ireland) – Brommapojkarna (Sweden) 1-1
FH (Iceland) – Neman Grodno (Belarus) 2-0
Zimbru (Moldova) – CSKA Sofia (Bulgaria) 0-0
Jagodina (Serbia) – CFR Cluj (Romania) 0-1
St. Johnstone (Scotland) – Luzern (Switzerland) P 1-1
Diósgyőr (Hungary) – Lovech (Bulgaria) 1-2
IFK Göteborg (Sweden) – Győri ETO (Hungary) 0-1
Tromsø (Norway) – Víkingur (Faroe Islands) 1-2
Zawisza Bydgoszcz (Poland) – Zulte-Waregem (Belgium) 1-3
Željezničar (Bosnia-Herzegovina) – Metalurg (Macedonia FYR) 2-2
Hapoel Be’er Sheva (Israel) – Split (Croatia) 0-0
Krasnodar (Russia) – Sillamäe Kalev (Estonia) 5-0
Chikhura (Georgia) – Bursaspor (Turkey) P 0-0
Gorica (Slovenia) – Molde (Norway) 1-1
Ferencváros (Hungary) – Rijeka (Croatia) 1-2
Shakhtyor (Belarus) – Derry City (Northern Ireland) 5-1
AIK (Sweden) – Linfield (Northern Ireland) 2-0
Groningen (Netherlands) – Aberdeen (Scotland) 1-2
Hajduk Split (Croatia) – Dundalk (Republic of Ireland) 1-2
Stjarnan (Iceland) – Motherwell (Scotland) E 3-2
Haugesund (Norway) – Sarajevo (Bosnia-Herzegovina) 1-3
Grödig (Austria) – Čukarički (Serbia) 1-2

Next Round
– Astana (Kazakhstan)
– Esbjerg (Denmark)
– Slovan Liberec (Czech Republic)
– Zorya (Ukraine)
– Neftçi (Azerbaijan)
– Dinamo Minsk (Belarus)
– Omonia Nicosia (Cyprus)
– Trenčín (Slovakia)
– Shakhter Karagandy (Kazakhstan)
– Elfsborg (Sweden)
– Ruch Chorzów (Poland)
– Lech Poznań (Poland)
– Spartak Trnava (Slovakia)
– Asteras Tripolis (Greece)
– Petrolul Ploieşti (Romania)
– St. Pölten (Austria)
– Rosenborg (Norway)
– Mladá Boleslav (Czech Republic)
– Brommapojkarna (Sweden)
– FH (Iceland)
– Zimbru (Moldova)
– CFR Cluj (Romania)
– St. Johnstone (Scotland)
– Diósgyőr (Hungary)
– IFK Göteborg (Sweden)
– Víkingur (Faroe Islands)
– Zulte-Waregem (Belgium)
– Metalurg (Macedonia FYR)
– Split (Croatia)
– Krasnodar (Russia)
– Chikhura (Georgia)
– Molde (Norway)
– Rijeka (Croatia)
– Shakhtyor (Belarus)
– AIK (Sweden)
– Aberdeen (Scotland)
– Hajduk Split (Croatia)
– Stjarnan (Iceland)
– Sarajevo (Bosnia-Herzegovina)
– Grödig (Austria)

Enter your email address :

Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

You might also likeclose
%d bloggers like this: