Results First Qualifying Round UEFA Europa League 2014/2015


Results First Qualifying Round UEFA Europa League 2014/2015

First Leg
Sliema Wanderers (Malta) – Ferencváros (Hungary) 1-1
Jeunesse d’Esch (Luxembourg) – Dundalk (Republic of Ireland) 0-2
Škendija (Macedonia FYR ) – Zimbru (Moldova) 2-1
Shirak (Armenia) – Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 1-2
Pyunik (Armenia) – Astana (Kazakhstan) 1-4
Kairat (Kazakhstan) – Kukësi (Albania) 1-0
Veris (Moldova) – Litex Lovech (Bulgaria) 0-0
Tartu Santos (Estonia) – Tromsø IL (Norway) 0-7
Banga (Lithuania) – Sligo Rovers (Republic of Ireland) 0-0
Qabala (Azerbaijan) – Široki Brijeg (Bosnia-Herzegovina) 0-2
Sillamäe Kalev (Estonia) – Honka (Finland) 2-1
MYPA (Finland) – ÍF (Faroe Islands) 1-0
Celik (Montenegro) – Koper (Slovenia) 0-5
Turnovo (Macedonia FYR) – Chikhura (Georgia) 0-1
VPS (Finland) – Brommapojkarna (Sweden) 2-1
UE Santa Coloma (Andorra) – Metalurg (Macedonia FYR) 0-3
Botev Plovdiv (Bulgaria) – Libertas (San Marino) 4-0
Rosenborg (Norway) – Jelgava (Latvia) 4-0
Tiraspol (Moldova) – İnter Bakı (Azerbaijan) 2-3
Sioni (Georgia) – Flamurtari Vlorë (Albania) 2-3
IFK Göteborg (Sweden) – Fola Esch (Luxembourg) 0-0
Vaduz (Liechtenstein) – College Europa (Gibraltar) 3-0
Differdange 03 (Luxembourg) – Atlantas (Lithuania) 1-0
Airbus UK (Wales) – Haugesund (Norway) 1-1
B36 (Faroe islands) – Linfield (Northern Ireland) 1-2
Split (Croatia) – Mika (Armenia) 2-0
Rudar (Slovenia) – Laçi (Albania) 1-1
Víkingur (Faroe Islands) – Daugava Daugavpils (Latvia) 2-1
Čukarički (Serbia) – Sant Julià (Andorra) 4-0
Hibernians (Malta) – Spartak Trnava (Slovakia) 2-4
Folgore/Falciano (San Marino) – Budućnost (Montenegro) 1-2
Diósgyőr (Hungary) – Birkirkara (Malta) 2-1
Crusaders (Northern Ireland) – Ekranas (Lithuania) 3-1
Aberdeen (Scotland) – Daugava Rīga (Latvia) 5-0
Derry City (Northern Ireland) – Aberystwyth Town (Wales) 4-0
Željezničar (Bosnia-Herzegovina) – Lovćen (Montenegro) 0-0
Fram (Iceland) – Nõmme Kalju (Estonia) 0-1
Stjarnan (Iceland) – Bangor City (Wales) 4-0
FH (Iceland) – Glenavon (Northern Ireland) 3-0

Second Leg
Ferencváros (Hungary) – Sliema Wanderers (Malta) 2-1
Dundalk (Republic of Ireland) – Jeunesse d’Esch (Luxembourg) 3-1
Zimbru (Moldova) – Škendija (Macedonia FYR ) 2-0
Shakhter Karagandy (Kazakhstan) – Shirak (Armenia) 4-0
Astana (Kazakhstan) – Pyunik (Armenia) 2-0
Kukësi (Albania) – Kairat (Kazakhstan) 0-0
Litex Lovech (Bulgaria) – Veris (Moldova) 3-0
Tromsø IL (Norway) – Tartu Santos (Estonia) 6-1
Sligo Rovers (Republic of Ireland) – Banga (Lithuania) 4-0
Široki Brijeg (Bosnia-Herzegovina) – Qabala (Azerbaijan) 3-0
Honka (Finland) – Sillamäe Kalev (Estonia) E 3-2
ÍF (Faroe Islands) – MYPA (Finland) 0-0
Koper (Slovenia) – Celik (Montenegro) 4-0
Chikhura (Georgia) – Turnovo (Macedonia FYR) 3-1
Brommapojkarna (Sweden) – VPS (Finland) 2-0
Metalurg (Macedonia FYR) – UE Santa Coloma (Andorra) 2-0
Libertas (San Marino) – Botev Plovdiv (Bulgaria) 0-2
Jelgava (Latvia) – Rosenborg (Norway) 0-2
Inter Bakı (Azerbaijan) – Tiraspol (Moldova) 3-1
Flamurtari Vlorë (Albania) – Sioni (Georgia) 1-2
Fola Esch (Luxembourg) – IFK Göteborg (Sweden) 0-2
College Europa (Gibraltar) – Vaduz (Liechtenstein) 0-1
Atlantas (Lithuania) – Differdange 03 (Luxembourg) 3-1
Haugesund (Norway) – Airbus UK (Wales) 2-1
Linfield (Northern Ireland) – B36 (Faroe islands) 1-1
Mika (Armenia) – Split (Croatia) 1-1
Laçi (Albania) – Rudar (Slovenia) P 1-1
Daugava Daugavpils (Latvia) – Víkingur (Faroe Islands) 1-1
Sant Julià (Andorra) – Čukarički (Serbia) 0-0
Spartak Trnava (Slovakia) – Hibernians (Malta) 5-0
Budućnost (Montenegro) – Folgore/Falciano (San Marino) 3-0
Birkirkara (Malta) – Diósgyőr (Hungary) 1-4
Ekranas (Lithuania) – Crusaders (Northern Ireland) 1-2
Daugava Rīga (Latvia) – Aberdeen (Scotland) 0-3
Aberystwyth Town (Wales) – Derry City (Northern Ireland) 0-5
Lovćen (Montenegro) – Željezničar (Bosnia-Herzegovina) 0-1
Nõmme Kalju (Estonia) – Fram (Iceland) 2-2
Bangor City (Wales) – Stjarnan (Iceland) 0-4
Glenavon (Northern Ireland) – FH (Iceland) 2-3

Next Round
– Ferencváros (Hungary)
– Dundalk (Republic of Ireland)
– Zimbru (Moldova)
– Shakhter Karagandy (Kazakhstan)
– Astana (Kazakhstan)
– Kairat (Kazakhstan)
– Litex Lovech (Bulgaria)
– Tromsø IL (Norway)
– Sligo Rovers (Republic of Ireland)
– Široki Brijeg (Bosnia-Herzegovina)
– Sillamäe Kalev (Estonia)
– MYPA (Finland)
– Koper (Slovenia)
– Chikhura (Georgia)
– Brommapojkarna (Sweden)
– Metalurg (Macedonia FYR)
– Botev Plovdiv (Bulgaria)
– Rosenborg (Norway)
– Inter Bakı (Azerbaijan)
– Flamurtari Vlorë (Albania)
– IFK Göteborg (Sweden)
– Vaduz (Liechtenstein)
– Atlantas (Lithuania)
– Haugesund (Norway)
– Linfield (Northern Ireland)
– Split (Croatia)
– Laçi (Albania)
– Víkingur (Faroe Islands)
– Čukarički (Serbia)
– Spartak Trnava (Slovakia)
– Budućnost (Montenegro)
– Diósgyőr (Hungary)
– Crusaders (Northern Ireland)
– Aberdeen (Scotland)
– Derry City (Northern Ireland)
– Željezničar (Bosnia-Herzegovina)
– Nõmme Kalju (Estonia)
– Stjarnan (Iceland)
– FH (Iceland)

Enter your email address :

Admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

You might also likeclose
%d bloggers like this: